6 ақпан 2023 ж.

ISSAI 5-ші халықаралық Digital Almaty форумында

2023 жылғы 2 және 3 ақпанда Алматыда “Digital Almaty: жаңа болмыстағых цифрлық әріптестік” атты 5-ші халықаралық цифрлық форумы өтті. Форумның басты тақырыбы инновациялық технологияларды дамытудағы заманауи жаһандық сын-қатерлер болды. Форумның тағы бір маңызды тақырыбы мемлекет пен жеке компаниялардың күш-жігерін біріктіру арқылы үздік цифрлық қызметтерді құруға арналды.

Форум бағдарламасына халықаралық және қазақстандық IT-қоғамдастықтардың 150-ден астам спикерлерінің қатысуымен 29 панельдік пікірталас кірді. Форумның бірінші күнінде 17000-нан астам адам болды.

Форумға Industry 4.0 көрмесі, жоғары білім көрмесі, Astana Hub байқауы, технологиялық марафон, стартаптар көрмесі, балалар робототехникасы бойынша халықаралық чемпионаты, Digital Almaty Awards, Tech Garden Awards және цифрлық кәсіпорынды дамыту бойынша конкурс кірді.

Ақылды жүйелер мен жасанды интеллект институты (ISSAI) университеттер көрмесіне қатысып, Назарбаев Университеті атынан Инженерия және цифрлық ғылымдар мектебімен (SEDS) бірге қатысты. Сонымен қатар, ISSAI және SEDS зерттеушісі Төлеген Ахметов өндіріске арналған цифрлық технологиялармен байланысты жобалар ұсынылған “AR пайдаланатын өнеркәсіптік қауіпсіздік” жобасын ұсынды. ISSAI мүшелері институттың қазақ және түркі тілдеріне арналған жасанды интеллект жобалары мен әзірлемелері туралы айтып берді.

ISSAI жобалары үлкен деректерге, деректер ғылымына және жасанды интеллектке қызығушылық танытатын көптеген жастардың назарын аударды. Сонымен қатар, бірнеше танымал блогерлер институттың жобалары туралы бейнероликтер жазды. Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі Саясат Нұрбек ISSAI стендіне барып, институттың соңғы жобалары туралы сұрақтар қойды.

Форумның ашылу салтанатында Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі Бағдат Мусин мен Алматы әкімі Ерболат Досаев құттықтау сөз сөйледі.

Digital Almaty бизнес өкілдері, халықаралық сарапшылар мен IT-қоғамдастығы кездесетін бірегей платформаға айналды. Біздің басты басымдықтарымыздың бірі ақпараттық технологиялар индустриясын дамыту. Қазақстандық IT-нарыққа қазірдің өзінде 10 мыңнан астам компания мен 150 мың қызметкер кіреді. IT cаласында жұмыс істейтін бір адам байланысты салаларда үш жұмыс орнын ашады“,-деді Мусин мырза.

Бірінші күні сессия қатысушылары Қазақстандағы цифрлық майнинг индустриясын, Мемлекеттік басқарудың цифрлық трансформациясын, криптобиржаларды дамыту перспективаларын, білім беру саласындағы киберқауіпсіздік пен технология мәселелерін талқылады.

Форумның екінші күні пленарлық отырыстан басталды, оған Еуразиялық экономикалық одақ (ЕАЭО) елдерінің үкімет басшылары қатысты. Панельдік сессиялар барысында форумға қатысушылар технологиялық парктердің дамуын, корпоративтік инновациялардың үрдістерін, цифрлық нарықтардағы деректерді реттеу мәселелерін, креативті индустрияларды және қоғам игілігі үшін цифрландыруды талқылады.

« of 6 »