22 May 2020

ISSAI-дың бұрынғы ғылыми қызметкері Азамат Саркытбаевпен сұхбат

1. Азамат, ISSAI-ге қашан қосылдыңыз?

Мен ISSAI-ге 6 қаңтар 2020 бес айлық практика өту үшін қосылдым.

2. ISSAI-де сіздің лауазымдық міндеттеріңіз қандай болды? Ғылыми қызметкер ретінде күнделікті жұмысыңыз қандай болды?

Әдетте мен деректерді жинау уақытының 80%-ын жұмсадым және уақыттың 20% – ын деректерге шағымданатын едім (әзіл – деректер туралы ғылым қауымдастығында белгілі).
Менің міндетіме зерттеу мақсаттары үшін деректерді жинау, өңдеу және талдау кірді. Мен негізінен рекуррентті нейрондық желілерді пайдалана отырып, Wi-Fi негізінде локализация бойынша жұмыс істедім. Біз Pytorch кітапханасын пайдалана отырып, модельдер жаздық және заманауи DGX жүйелерінде тәжірибелерімізді өткіздік. Біз күн сайын профессор Атакан және Доктор Хасановпен кездесу өткіздік.

3. Жұмысқа өтініш беру рәсімі, күрделі немесе қарапайым болды ма?

Мен ISSAI туралы Назарбаев Университетінде жұмыс істейтін досым арқылы білдім. Мен ISSAI-ге жаздым, содан кейін интервью өттім. Онда техникалық, сондай-ақ жеке сұрақтар болды-бақытыма орай, мен ISSAI-ге өттім. Талаптар жоғары болды және бұл менің тарапымнан дайындықты талап етті.

4. ISSAI-де не ұнады?

Маған ISSAI-да атмосферасы ұнады, онда мен жарқын, мақсатты және мейірімді зерттеушілермен бірге жұмыс істедім. Онда оқуға және кәсіби өсуге көптеген мүмкіндіктер бар. Зертханалар толығымен жабдықталған, жобалар қызықты және белсенді зерттеу салаларында. Сонымен қатар, конференцияларға қатыса алуға болады.

5. Бұл жұмыс сізге қандай артықшылықтар мен оң жұмыс тәжірибесі берді?

Бұл тағылымдама маған Wi-Fi негізіндегі локализация сияқты нақты мәселелерді шешу үшін машиналық оқытуды қолдануға мүмкіндік берді. Мен деректер таладаушылардың – деректерді жинау, өңдеу және талдау – бүкіл өмір циклін көрдім. Бұл баға жетпес тәжірибе. Техникалық жағынан мен Python бағдарламалау дағдыларын айтарлықтай жақсартты және машина оқыту мен терең оқыту түсінуді жақсартты. Жеке деңгейде мен өз-өзіме сенім артты және өз коммуникативтік дағдыларын жақсартқанмын, әсіресе менің практикамның екінші жартысы,  СOVID-19 карантин жағдайға байланысты, қашықтаң өтті.

6. Сіз бізге әріптестеріңіз туралы айта аласыз ба? бөлісе аласыз ба, олармен оңай қарым-қатынас құрдыңыз ба? ISSAI-де командалық рух ұнады ма?

Мен Мұхамметпен және Доктор Хасановпен Wi-Fi негізінде локализация жобасы бойынша тығыз қарым-қатынаста болдым және біз – тамаша командамыз! Алайда, мен басқа мүшелерімен де тамаша қарым-қатынаста болдым. Барлығы мейірімді болды. Біз туған күндерді, Халықаралық әйелдер күні сияқты мерекелерді атап өтіп, кофе-брейктер кезінде қызықты әңгімелер жүргізетін болдық. Біздің команда – жас, еңбекқор, көңілді және өршіл.

7. Қандай университеттерді бітірдіңіз? Қазір сіз қандай дәрежелерге ие боласыз?

Мен Лондонның Университеттік Колледжін (UCL) математика және физика бакалавры дипломымен бітірдім. Қазіргі уақытта мен АҚШ-тағы Солтүстік-Шығыс Университетінде (Northeastern University) компьютерлік ғылымдар саласында магистр дәрежесін алудамын.

8. Сіздерде шетелдік университеттерде жұмыс істеу тәжірибесі болды, солай емес пе?

Иә, мен Солтүстік-Шығыс Университетінде объектілі-бағытталған бағдарламалау және компьютерлік жүйелер мен алгоритмдер сыныптарына енгізу үшін мұғалімнің ассистенті ретінде жұмыс істедім.

9. Түрлі шетел Ұлыбританиядағы және АҚШ-тағы университеттерінде, оқып, жұмыс істей отырып, өз тәжірибеңізді Қазақстандағы Батыс үлгідегі университет ретінде көрсететін НУ-де қалай бағалайсыз? Басқару стилінде қандай ұқсастықтар мен айырмашылықтар байқадыңыз?

НУ-де жұмыс Батыс мекемедегі жұмысқа ұқсас болды. Сіздерге жауапкершілік жүктеледі, және сізден бастаманы көрсетесіз деп күтеді. Сонымен қатар, әріптестердің арасында салауатты және құрметпен қарым-қатынас, сондай-ақ көмек алу және кері байланыс алу мүмкіндігі бар. Ақырында, пікіріңіз шын мәнінде маңызды!

10. Карантин кезінде қашықтағы жұмыс жалпы жұмыс тәжірибесіне қалай әсер етті? Күн тәртібі қандай болды?

Мен офиске бару және әріптестеріммен бірге кофе ішу және сөйлесуді сағынамын! Алайда, біздің күнделікті онлайн-кездесулеріміз маған назардан тыс қалмауға көмектеседі. Біз бір-бірімізбен оңай байланысуға және бәрін тез жасауға мүмкіндік алу үшін, сондай-ақ Телеграм чаты бар.

11. Жалпы, бұл жұмыс тәжірибесі сіздің болашақ мансабыңызға/кәсібіңізге оң әсер етеді деп ойлайсыз ба?

Әрине! Мен деректер саласындағы ғалым болу туралы түсінік алдым және Қазақстанда және шетелде технологиялық сахнаның болашақ көшбасшыларымен байланыс орнатдым.

12. Сіз ISSAI-ді басқа адамдарға жұмыс орны ретінде ұсынар едіңіз бе?

Мен өз досыма ISSAI туралы айтып қойдым 🙂 Бұл жұмыс мұқият, достық және қонақжай жағдайда қиын және қызықты мәселелер бойынша жұмыс істеуге мүмкіндік береді.

13. ISSAI-де жұмыс істегісі келетін болашақ қызметкерлері үшін кенестер бар ма?

Python бағдарламалауды және машиналық оқытуды жақсы білу керексіз, және көбірек білуге тырысу керексіз.