Хусейн Атакан Варол

• Машинамен Оқыту
  • Зияткерлік Жүйелер
  • Тенсегрити

Доктор Варол – Назарбаев Университетінің Инженерлік және цифрлық ғылымдар мектебінің робототехника кафедрасының меңгерушісі және толық профессоры. Механика саласындағы инженерлік бакалавр дәрежесін (Sabanci University) 2005 жылы Стамбулда, Түркияда алған. Ол электроэнергетика саласындағы магистр және доктор дәрежесін 2007 және 2009 жылдары Нашвилл, TN, АҚШ-та алған. 2009 жылдың тамызынан 2011 жылдың тамызына дейін ол Вандербилт университетінде алдымен постдокторлық ғылыми қызметкер, содан кейін Интеллектуалды мехатроника орталығының машина жасау кафедрасының ғылыми қызметкері болып істеген,

2011 жылы ол Назарбаев Университетінің профессорлық-оқытушылық құрамына, Астана, Қазақстан робототехника кафедрасының қауымдастырылғын ретінде кірді, қазіргі уақытта кафедраны, жетілдірілген Робототехника және мехатроника жүйелері (ARMS) зертханасын және Ақылды жүйелер мен жасанды интеллект институтын (АЖЖИИ) басқарады.

Оның ғылыми қызығушылықтары: биомехатроника, жұмсақ робототехника, машиналық оқыту, интеллектуалды жүйелер және тенгрегрит. Осы тақырыптар бойынша 60-тан астам ғылыми мақалаларды беделді халықаралық журналдарда және конференцияларда жариялады. Бионика саласындағы бірнеше халықаралық патенттерге ие. Ол ҚР Білім және ғылым министрлігінің, Дүниежүзілік банктің және Назарбаев Университетінің ғылыми-зерттеу қорының бәсекеге қабілетті қаржыландырылатын ғылыми зерттеулерінің бірнеше гранттарын алды.

Доктор Варол 2014 жылы KUKA инновациялық сыйлығының финалисті болды. Сонымен қатар, ол 2009 жылы IEEE робототехника саласындағы ең жақсы қағаздар бойынша IEEE халықаралық конференциясының және 2013 жылы медицина және биология саласындағы IEEE инженериясының ерекше қағаздар сыйлығының иегері болды. Доктор Варол, IEEE-нің аға мүшесі, IEEE / ASME Transaction компаниясының мехатроника бойынша техникалық редакторы және әртүрлі журналдарда, конференцияларда және қаржыландыру агенттіктерінде рецензент болып істейді.