9 желтоқсан 2021 ж.

ISSAI өзінің есептеу ресурстарын жоғары өнімді есептеу және жасанды интеллект бойынша онлайн пәнаралық симпозиумда ұсынды.

Жоғары өнімді есептеу (HPC) және жасанды интеллект (AI) саласындағы соңғы жетістіктер ғылым мен технологияны түбегейлі өзгертіп жатыр. Көптеген Назарбаев Университетінің (НУ) зерттеушілері бұл технологияларды ғылыми зерттеулерде де, оқытуда да, пәндерін алға жылжыту үшін қолданады. Осы тұрғыда НУ профессор-оқытушылар құрамының мүшелері Ерназар Әбдікамалов, Сергей Бубин, Майкл Льюис және Бақдәулет Шүкірғалиев 2021 жылғы 8 желтоқсанда HPC және AI бойынша онлайн-пәнаралық симпозиумды ұйымдастырды. Симпозиумның басты мақсаты -қауымдастықты біріктіру және болашақ ынтымақтастық пен синергия үшін тұқым себу.

Симпозиумда НУ әртүрлі салаларының зерттеушілері өз жұмыстарының есептеу аспектілерін ұсынды. ISSAI атынан компьютер инженері Мақат Тілебалиев және жобаның техникалық координаторы Ербол Абсалямов қатысты. Мақат пен Ербол бірнеше NVIDIA DGX желілік серверлерінен тұратын ISSAI-дің HPC кластерінің презентациясын өткізді. Олар, сонымен қатар, ISSAI-дің қазіргі HPC ресурстарын, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, Институттың операциялық мәселелерін және олардың ықтимал шешімдерін талқылады және кейбір тиісті статистиканы ұсынды.

Басқа баяндамашылар НУ-ің HPC жүйелері, нейрондық желілерді пайдалана отырып, жіп тәрізді бұлттарды анықтау, энергетикалық қосымшаларға арналған есептеу материалтану, денсаулық сақтаудағы және эпидемиологиялық зерттеулердегі үлкен деректер және т. б. тақырыптар бойынша баяндамалар жасады.

Симпозиум қазіргі жобалар туралы хабардар болуға және НУ-те HPC және жасанды интеллекттің үздіксіз дамуына ықпал ететін әртүрлі зерттеу топтарының өзара әрекеттесуі мен ынтымақтастығын арттыруға көмектесті.

« of 9 »