31 мамыр 2023 ж.

ISSAI негізін қалаушы-директоры, профессор Атакан Варол Каспий университетінде өткен AIPPA 2023 конференциясының пленарлық отырысында дәріс оқыды

ISSAI негізін қалаушы-директоры, доктор Варол 2023 жылдың 29-30 мамырында Алматы қаласында Каспий университеті ұйымдастырған «Жасанды интеллект – практикалық қолданудың мүмкіндіктері» (AIPPA 2023) конференциясына қатысты. Пленарлық отырыс барысында доктор Варол когнитивті және көру қабілеті бұзылған адамдар үшін көмекші технология негізінде терең оқыту бойынша институттың озық зерттеулерін ұсынды. Ол өзінің тұсаукесерін жасанды интеллект (AI) саласындағы соңғы жетістіктерден бастады, соның ішінде тіл үлгілері, тілді көру үлгілері, әмбебап сөйлеуді тану және біртұтас AI үлгілері бар.

Одан кейін доктор Варол ISSAI-да жүзеге асырылып жатқан жобаларға тоқталды. Мәселен, Жанат Махатаеваның докторлық зерттеуі – «Exomem» туралы айтты. Бұл жаңашыл бастама бөлмеде голографиялық визуалды-кеңістіктік жадты жасауға қабілетті адамның жадысын жақсартудың бірінші жүйесін білдіреді. Келесі кезекте доктор Варол ISSAI зерттеушілері Батыр Арыстанбеков, Асқат Күздеуов және Шахизат Нұрғалиев жетекшілік ететін «Көретіндер мен зағиптар үшін сурет жазуы» («Image Captioning for the Visually Impaired and Blind») атты енгізілген AI жобасын таныстырды. Бұл жоба көру қабілеті нашар адамдар үшін сипаттамалық суреттерді беретін шешімді әзірлеуге бағытталған. Доктор Варолдың презентациясына көрермендер үлкен қызығушылық танытты.

AIPPA 2023 конференциясы екі күн бойы өтті.Іс-шарада биомедицина, генетика, табиғи тілді өңдеу, материалтану, компьютерлік көру және лингвистика сияқты әртүрлі салаларда жасанды интеллекттің практикалық қолданылуы туралы презентациялар болды.

AIPPA2023 1
« of 2 »