16 маусым 2023 ж.

Ақылды жүйелер және жасанды интеллект институты (ISSAI) мен ГНБУ «Татарстан Республикасы Ғылым академиясы» мемлекеттік ұлттық бюджеттік мекемесі өзара түсіністік туралы Меморандумға қол қойды

Ақылды жүйелер және жасанды интеллект институты (ISSAI) мен «Татарстан Республикасы Ғылым академиясы» мемлекеттік ғылыми-бюджеттік мекемесі өзара түсіністік туралы меморандумға (МҰ) қол қою арқылы ғылыми ынтымақтастықты нығайтуда маңызды қадам жасады.Бұл стратегиялық альянс ғылым, жаңа технологиялар мен инновациялар саласындағы ынтымақтастықты дамытуға, сондай-ақ ғылыми жетістіктерді іс жүзінде енгізуге жәрдемдесуге бағытталған.

Меморандумның негізгі мақсаттарының бірі ISSAI мен Академия арасындағы әртараптандырылған байланыстар мен білім алмасуды нығайту болып табылады.

Ұжымдық тәжірибесін пайдалана отырып, екі мекеме де жасанды интеллект (AI), сөйлеу технологиясы және табиғи тілді өңдеу (NLP) сияқты әртүрлі ғылыми салаларда прогреске жетуді көздейді.Бұл серіктестіктің маңызды нәтижесі ғылыми мақалаларды бірлесіп шығару болып табылады.

Сонымен қатар, меморандум аясында Татарстан Республикасының Ғылым академиясы осы жылдың басында ISSAI әзірлеген түркі тілдері үшін көптілді сөйлеуді тану моделін одан әрі жетілдіру үшін деректер береді.Бұндай деректермен алмасу осы технологияның үздіксіз жетілдірілуіне ықпал етеді және сөйлеуді дәлірек және сенімді тануға әкеледі.

Сонымен бірге, жасанды интеллект саласындағы тәжірибесі мен білімін пайдалана отырып, ISSAI татар тіліне арналған AI үлгілерін әзірлеудегі ноу-хаумен Академиямен бөлісетін болады.

ISSAI негізін қалаушы-директоры, профессор Хусейн Атакан Варол серіктестікке деген ынтасын білдіріп, былай деді:

«Біз Татарстан Республикасының Ғылым Академиясымен ынтымақтастықта болатынымызға қуаныштымыз.Тәжірибелеріміз бен ресурстарымызды біріктіре отырып, біз қазақ және татар сияқты түркі тілдеріне арналған AI үлгілерін әзірлеуді жеделдете аламыз.Деректер жиынтығымен алмасу түркі тілдері үшін көптілді сөйлеуді тану моделін айтарлықтай жақсартады, бұл екі ұйымға да пайда әкеледі және AI зерттеулері саласын ілгерілетеді».

Бұл ынтымақтастық AI зерттеулеріндегі прогресті ілгерілету және ғылыми әзірлемелерді практикалық қолдануды жеңілдету үшін екі мекеменің ортақ көзқарасына сәйкес келеді.