10 August 2020

ISSAI Datacite мүшелігіне қосылды

Ақылды жүйелер мен жасанды интеллект институты Datacite мүшелігіне қосылғанын мақтанышпен хабарлаймыз.

DataCite – зерттеушілерге зерттеу деректерімен алмасу үшін несие алу және тану мүмкіндігін беретін коммерциялық емес халықаралық ұйым. Зерттеу деректері мен басқа да зерттеу нәтижелері үшін тұрақты идентификаторлар (doi) ұсынады. Зерттеу қауымдастығына кіретін ұйымдар DataCite-ге мүше ретінде doi-ді өзінің барлық зерттеу нәтижелеріне тағайындауға мүмкіндік беру үшін қосылады. Осылайша, олардың нәтижелері табу үшін қол жетімді болады және олармен байланысты метадеректер қауымдастыққа қол жетімді болады.

DataCite басқару құндылықтары ISSAI принциптерімен толық сәйкес келеді. Жас ұйым бола отырып, ISSAI DataCite мүшелігі профилін құруға және зерттеу ынтымақтастығы желісін кеңейтуге көмектеседі деп санайды.

DataCite мүшесі ретінде, ISSAI өз жобалары үшін doi шығаруды және деректерді дұрыс бақылап, дәйексөз етіп, зерттеулеріміздің адамзатқа оң әсерін ұлғайтуды жоспарлап отыр.

Қазіргі уақытта 42-ден астам елден тұратын DataCite Ғаламдық қоғамдастығы деректерді өңдеу орталықтарын, кітапханаларды, Үкіметтік мекемелерді, Зерттеу университеттерін және т.б. қамтиды.