9 желтоқсан 2021 ж.

ИСАИ халықаралық конференцияда қазақ тіліне арналған ұлттық корпустар құрастыруды талқылады

2021 жылдың 8 желтоқсанында ISSAI Ахмет Байтұрсынұлы атындағы Тіл білімі институты ұйымдастырған “Тәуелсіздік тағылымы: қазақ тілі білімінің тарихы, бүгіні мен болашағы” атты халықаралық ғылыми-теориялық конференцияға қатысты, Алматы, Қазақстан. Институттың 60 жылдығына арналған “Ұлттық корпустар құрастыру тәжірибесі” тақырыбында өткен конференцияға Қазақстаннан және шетелден келген қатысушылар қатысты.

Отандық университеттердің тәжірибелі ғалымдары қазақ корпустарын құрастыру прогрессі мен проблемалар туралы есеп берген кезде, жас ғалымдар, атап айтқанда, қазақ тілінің кириллицадан латын әліпбиіне көшуі және корпустарды әзірлеу кезінде жасанды интеллект пен машиналық оқытуды пайдалану қажеттілігі туралы баяндама жасады. Әзірбайжан, Ресей және Башқұртстан конференция қонақтары ана тілдеріне арналған жазбаша немесе ауызша мәтіндердің үлкен жинақтарын жасау тәжірибесімен бөлісті.

Конференцияға доктор Ерболат Хасанов, Құралай Бәйменова және Рүстем Ешпанов қатысты. Уақыты 15 минутқа шектелген кезде Д-р Хасанов қазақ тіліне байланысты ISSAI жобаларын және оларды кеңейту бойынша болашаққа жоспарларды ұсынып қана қоймай, олардың практикада қолданылуын көрсете алды. Доктор Хасановтың кәсіби презентациясы конференция қатысушыларының оң бағасын алды. Іс-шараны ұйымдастырушылар болашақта қазақ параллель корпусын дамытуда ISSAI-мен ынтымақтасуға дайын екендіктерін білдірді.

« of 12 »