12th August 2022

Біріккен Ұлттар Ұйымы Бас Ассамблеясының 76-сессиясының төрағасы, Абдулла Шахид, ISSAI-ке келді

2022 жылғы 12 тамызда Біріккен Ұлттар Ұйымы Бас Ассамблеясының 76-шы сессиясының төрағасы Абдулла Шахид Назарбаев Университетіне (NU) ресми сапары аясында Ақылды жүйелер мен жасанды интеллект институтының (ISSAI) зертханасында болды.

NU президенті Шигео Катсу кампуста мәртебелі қонақты қарсы алды, оған университеттің бас жоспарын көрсетті және кампуста қысқаша экскурсия өткізді, оның ішінде ISSAI зертханасын көрсетті.

ISSAI негізін қалаушы директоры, профессор Атакан Варол мәртебелі қонақты қарсы алып, оған ISSAI зертханасы бойынша экскурсия өткізді, одан кейін ISSAI деректерді өңдеу жөніндегі маман Аскат Куздеуов ISSAI жобалары туралы кіріспе баяндама жасады. Содан кейін ISSAI қоғаммен байланыс жөніндегі менеджері Құралай Байменова табиғи тілді өңдеу институтының жобалары туралы айтып, ISSAI зерттеушілері әзірлеген мәтінді қазақ тілінде сөйлеуге түрлендіру жобасын көрсетті.

Сонымен қатар, зерттеушілер Даниил Филимонов пен Гурав Деваппа Могер өздерінің ғылыми жобалары туралы айтты. Даниел тенсегрит құрылымдары мобильді роботтардың қабылдауын қалай өзгерте алатынын түсіндірді, өйткені олар ауыр жүктемелерге және ауыр салмақтарға төтеп бере алады. Мұндай роботтарды қолданудың ең әсерлі мысалдарының бірі – іздеу-құтқару жұмыстарында.

Абдулла Шахид көрнекті саясаткер және тәжірибелі дипломат ретінде кеңінен танымал. Ол ұзақ уақыт Мальдив Республикасының Үкіметі мен заңнамалық құрылымдарында жұмыс істеді. 2021 жылы БҰҰ Бас Ассамблеясының 76-сессиясының төрағасы болып сайланды.

“Енді сіз көшбасшы боласыз, шешім қабылдайсыз. Көңіліңізден шықпаңыз, үмітіңізді сақтаңыз. Өзіңізге сенуді жалғастырыңыз, әрқайсыңыз жағдайды жақсы жаққа өзгерте аласыз. …Жастар ретінде сізде көп күш пен құмарлық бар. Бұл бізге бүгін керек нәрсе. Өзіңізге сенуді жалғастырыңыз”, – деді Абдулла Шахид NU студенттеріне үндеуінде.

« of 8 »