28 сәуір 2023 ж.

Назарбаев Университетінде Ақылды жүйелер мен жасанды интеллект институты (ISSAI), халықаралық білім беру институты (IIE) және АҚШ Мемлекеттік департаментінің “TechWomen” бағдарламасы бірегей ұйымдастырған “STEM-дегі әйелдер” семинары өткізілді

Жақында Назарбаев Университетінде (NU) Ақылды жүйелер мен жасанды интеллект институты (ISSAI NU), халықаралық білім беру институты (IIE) және АҚШ Мемлекеттік департаментінің “TechWomen” бағдарламасы бірегей ұйымдастырған “STEM-дегі әйелдер” семинары өткізілді. Іс-шара ғылым, технология, инженерия және математика (STEM) саласындағы әйелдерді шабыттандыруға және қолдауға бағытталған.

Семинарды NU Провосты Адесида Илесанми, NU академиялық мәселелер жөніндегі вице-провосты Лоретта О’Доннелл және ISSAI негізін қалаушы директоры профессор Xусейн Атакан Варол құттықтау сөзімен ашты және модератор ретінде ISSAI деректерді өңдеу жөніндегі маман Ақнұр Қарабай өткізді.

Іс-шараға Marvell Technology Inc, Amazon AWS, Adruino, Salesforce және тағы да басқа Кремний алқабындағы жетекші компаниялардың әйел кәсіпқойлары мен тәлімгерлері қатысты. Спикерлер STEM саласындағы өз тәжірибелерімен және білімдерімен бөлісті, нетворкинг орнатты және технология саласындағы әйелдерге қатысты мәселелерді талқылады. Thermo Fisher Scientific компаниясының биоинформатика маманы Алекса Барнс және Jacobs-тың стратегиялық бағытының жетекшісі Дебби Уэйли жұмыс орнындағы әртүрлілік пен инклюзивтіліктің маңыздылығын атап өтті.  “STEM-дегі әйелдер ретінде біз басқаларға осы саладағы алалаушылық туралы хабарлауға ғана емес, сонымен қатар әйелдердің алдында тұрған мәселелер туралы сөйлесуді жалғастыруға жауаптымыз. Біз өзімізді ұстап тұрған стереотиптерді жою үшін тынымсыз күресуіміз керек және әйелдердің болашақ ұрпақтарын қорқынышсыз және тартынбастан өз құмарлықтарын ұстануға шабыттандыруымыз керек”, – деді олар.

Деректер және аналитика менеджері Шон Ван Дейзен-Джеффрис жетістікке жету үшін қиындықтарды қабылдаудың және сәтсіздіктерден сабақ алудың маңыздылығын атап өтті. “Әлемге шынымен не істей алатыныңызды көрсетуден қорықпаңыз. Өзіңізді ұстамаңыз, батыл болыңыз, тәуекелге барыңыз және өз жұмысыңыздың жемісін алыңыз. Сондықтан мен сізді қиындықтарды сенімді түрде жеңуге және бүкіл әлеуетіңізді әлемге көрсетуге шақырамын”.

Олар сондай-ақ техникалық қабілеттерді шыңдауға ғана емес, сонымен қатар күшті қарым-қатынас, көшбасшылық және ынтымақтастық дағдыларын дамытуға баса назар аудара отырып, мансаптық табысқа жету үшін жұмсақ дағдылардың маңыздылығы туралы айтты. Мисс Барнс атап өткендей, “біз STEM-дегі жетістік 50% қатаң дағдылар мен 50% жұмсақ дағдылардың тепе-теңдігінде болуы керек деп санаймыз және осы саладағы барлық әйелдер екі салаға бірдей уақыт бөлу керек деп ойлаймыз”.

Джейм Фаррелл Ранкер, өнім менеджері және Twitter-дің бұрынғы қызметкері, сұхбатқа қалай дайындалу керектігі және өзінің мықты жақтары мен дағдыларын қалай көрсету керектігі туралы кеңестерімен бөлісті. Мысалы, ол сұхбатқа жауаптарды жазу және оларды дауыстап жаттықтырудың маңыздылығын атап өтті, өйткені бұл бір нәрсені түсіндіру кезінде өз ойларын нақты айтуға мәжбүр етеді.

“STEM-дегі әйелдер” семинары STEM-дегі әйелдерге тәжірибелі мамандардан үйренуге, құрдастарымен араласуға және сала туралы түсінік алуға құнды мүмкіндік берді. Қатысушылардың бірі атап өткендей, “STEM-де өз тәжірибелерімен бөлісуге және басқаларға табысқа жетуге көмектесуге дайын көптеген табысты әйелдерді көру шабыттандырады. Бұл семинар бізге кездесетін қиындықтарды жеңуге және STEM мансабын құмарлық пен шешімділікпен жалғастыруға арналған құралдар мен сенімділік береді”. Семинар әйелдердің саланың дамуына құнды үлес қоса алатынын және дұрыс қолдау мен ресурстардың арқасында мансапта табысқа жете алатынын еске салды.

« of 7 »