10 сәуір 2023 ж.

Назарбаев Университетінде «Құрылыс индустриясында айналым экономикасын индекстеу» жобасының басталу шарасы өтті

2023 жылдың 8 сәуірінде Назарбаев Университетінің С4 ғылыми-зерттеу ғимаратында «Үлкен деректер мен жасанды интеллект (ЖИ) пайдалану арқылы құрылыс индустриясында циркулярлық экономиканы индекстеу» атты бірлескен зерттеу жобасының басталу шарасы өтті. Кездесуге 20-дан астам адам, оның ішінде негізгі тергеушілер, зерттеушілер және басқа серіктестер қатысты. Кездесу жылы қарсы алумен және ашылу сөзімен басталды, содан кейін жобаның әртүрлі аспектілерін көрсететін негізгі тергеушілердің және жоба тобы мүшелерінің презентациялары өтті. Жетекші негізгі тергеуші, профессор Ферхат Караджа, жобаның тұжырымдамасын, уақыт кестесін және кезеңдерін атап өтті, ал профессор Атакан Варол (ISSAI негізін қалаушы директоры) және Қазақ-Британ университетінің профессоры Әсел Ақжалова жобаның ЖИ және терең оқыту аспектілері туралы түсінік берді. Экономика кафедрасының профессоры Жанна Қапсалямова айналым экономикасының шығын-пайда талдауын және жобаның экономикалық перспективаларын талқылады.

Кездесу барысындағы презентациялар жоба тобымен қамтылған әртүрлі зерттеу бағыттарын қамтитын маңызды оқиға болды. Бұл презентациялар ISSAI деректер ғалымы Ұлжан Биссаринованың ЖИ негізіндегі қала ұқсастығы мен тұрақтылығын индекстеу бойынша зерттеулері, Артём Лукьенанконың QA/QC арқылы аннотация жұмыстарының мәртебесі, Айдана Түлекеңнің құрылыс материалдарына қатысты CE енгізу стратегияларының мүдделі тараптарға негізделген құны мен пайдасын бағалауы, Сандуғаш Жуатованың CS жүйесінде CE енгізуіне арналған CGE (Есептелетін жалпы тепе-теңдік) модельдеу және Маржан Қабдрахманованың жер сілкіністеріне қалалық тұрақтылықты ЖИ көмегімен өлшеу жобаларын қамтыды. Бұл презентациялар CS-тағы CE жобасында жүргізіліп жатқан озық зерттеулерге жан-жақты шолу жасап, жобаның тереңдігі мен құрылыс индустриясына ықтимал әсерін көрсетті.

Кездесу пікірталаспен және сұрақ-жауап сессиясымен аяқталды, онда негізгі тергеушілер және басқа да қатысушылар белсенді түрде әңгімелесті, идеялармен алмасты және құнды фидбэк берді. Профессор Ферхат Караджа құрылыс алаңын басқару және жобалау, болашақ бағыттары және жобаның келесі қадамдары бойынша өзінің «Циркулярлық экономика негіздері» тұжырымдамасымен таныстырып, қорытынды сөз сөйледі. Тұтастай алғанда, бастапқы кездесу сәтті өтті, болашақта перспективалы зерттеу сапарына негіз болды. CS-тағы CE жобасынан туындайтын зерттеу нәтижелері мен инновациялар Қазақстандағы және одан тыс жерлерде айналмалы экономика мен құрылыс индустриясына айтарлықтай үлес қосады деп күтілуде, бұл салынған ортадағы тұрақтылыққа және тиімділікке әсер етеді.