23 маусым 2023 ж.

Профессор Хусейн Атакан Варол тілдік модельдер және AI-ні білім беруде қолдану тақырыбында қонақтық дәріс оқыды

Назарбаев Университетінің Ақылды жүйелер және жасанды интеллект институтының (ISSAI) құрметті негізін қалаушы-директоры, профессор Хусейн Атакан Варол «Тілдік модельдердегі соңғы жетістіктер, ISSAI-дағы өзекті зерттеулер және оқытудың алыпсатарлық салдары» тақырыбында Назарбаев Университетінің қауымдастығы үшін тартымды дәріс оқыды. Дәрісті НУ Инновациялық оқыту орталығы ұйымдастырды.

Дәрістің бірінші бөлімі қазақ тіліне арналған жасанды интеллект (AI) тіл үлгілерінің жобаларына және ерекше қажеттіліктері бар адамдарға арналған AI қосымшаларына ерекше назар аудара отырып, НУ ISSAI-да жүзеге асырылатын әртүрлі ғылыми жобаларға арналды.

Профессор Варол ірі тіл үлгілеріне назар аудара отырып, жасанды интеллекттің озық жетістіктеріне тереңірек тоқталды.Ол ChatGPT-ті жасанды жалпы интеллект (AGI) туралы түсінік беретін жалпы мақсаттағы технологияның тамаша үлгісі деп атады.

Профессор Варол ChatGPT сияқты модельдер қалай жұмыс істейтіні туралы шолу жасап, оны олардың адамға ұқсас мәтінді өңдеу және жасау қабілетіне түскен жарықпен теңеді.

Профессор Варол ChatGPT-тің таңғажайып мүмкіндіктерін мойындай отырып, осы технологиялардың кемшіліктеріне де назар аударды. Ол ChatGPT ағылшын тілі сияқты танымал тілдермен өте жақсы жұмыс істейтінін айта келе, ресурстары аз тілдермен жұмыс істеу кезінде қиындықтар туындайтынын мойындады.

Презентацияның соңғы бөлігі ChatGPT сияқты жасанды интеллект технологияларының білімге, оқытуға және зерттеуге әлеуетті әсеріне арналды. Профессор Варол білім беру ұйымдарына AI-ні интеграциялау туралы сұрақтар қойып, тыңдаушыларды пікірталасқа тартты. Профессор Варолдың сөзі НУ қауымдастығын шабыттандырды және AI технологияларының, әсіресе ірі тілдік модельдердің білім мен зерттеулерге ашатын мүмкіндіктерін зерттеуге деген ұмтылысты оятты.

Профессордың дәрісі жасанды интеллекттің Назарбаев Университетінде және одан тыс жерлерде оқу мен білім берудің болашағын қалыптастырудағы трансформациялық күшінің дәлелі болып табылады.