1 тамыз 2023 ж.

Университет студенттеріне және жоғарғы сыныптарға арналған ISSAI жазғы ғылыми бағдарламасының нәтижелері

Смарт жүйелер және жасанды интеллект институты (ISSAI) Жазғы ғылыми  бағдарламасын (SRP) сәтті өткізу арқылы техникалық тұрғыдан сауатты ақыл-ойдың болашақ ұрпағын тәрбиелеудегі өзінің міндетіне адалдығын тағы бір рет көрсетті.

Биылғы бағдарламаны ерекше еткені жоғары сынып оқушыларының қатысуы болды, бұл университет студенттері үшін де, жас ғалымдар үшін де қызықты тәжірибе болды.

Бағдарлама жасанды интеллект (AI), машиналық оқыту (ML), бағдарламалау және солармен байланысқан салаларда практикалық білім мен практикалық тәжірибені беруге бағытталған.

Осы жылы ISSAI әртүрлі университеттер мен мектептерден барлығы 39 дарынды студенттерді қабылдады. Қатысушылардың 21-і университет студенттері болса, 18-і жоғары сынып оқушылары алғаш рет осы байыту тәжірибесінің бір бөлігі болу мүмкіндігіне ие болды. Тәжірибенің әртүрлілігі инновациялар мен ынтымақтастық үшін белсенді ортаны құрады.

Бағдарламаны Қазақстанның әртүрлі қалалары мен мектептерінің жоғары сынып оқушылары, сондай-ақ Астана IT университеті, Қазақ-Британ техникалық университеті, әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті, Принстон университеті, Технологиялық университет. Шариф, Назарбаев Университеті және т.б. университеттердің студенттері құрастырған.

Бағдарлама барысында студенттер ISSAI деректерді өңдеу және  талдау жұмысымен айналысатын команданың тәжірибелі тәлімгерлерімен жұптастырылды. Тәлімгерлер қатысушыларға зерттеу жұмысы барысында баға жетпес қолдау көрсетті.Жасанды интеллект саласындағы белсенді кәсіби мамандармен бірлесе отырып, студенттер шынайы өмірдегі AI жобаларымен танысты және саладағы соңғы трендтер туралы түсінік алды.

Күрделі жобалармен жұмыс істеу мүмкіндігі студенттерге оқу барысында алған теориялық білімдерін практикада қолдануға мүмкіндік берді.

Бұл тәжірибелік тәсіл олардың түсінігін жетілдіріп қана қоймай, сонымен қатар болашақ AI қиындықтарына дайындап, проблемаларды шешу қабілеттерін жетілдірді.

ISSAI негізін қалаушы-директоры, профессор Хусейн Атакан Варол бағдарламаның жоғары сынып оқушыларын да қамтып, кеңейгеніне мәз болғанын білдірді:

«Біз университет студенттерінің де, орта мектеп оқушыларының да көрсеткен керемет ынта-жігері мен іске беріле кіріскендерін  көргенімізге өте қуаныштымыз.Жас дарындарға бұл мүмкіндікті ұсына отырып, біз оларды жасанды интеллект және онымен байланысты салаларда мансапқа ұмтылуға шабыт беріп, Қазақстандағы интеллектуалды және озық технологияларды дамытуға үлес қосамыз деп үміттенеміз».

Студенттердің бағдарлама бойынша кері байланысы өте оң болды.Көпшілігі нақты жобалармен танысып, тәжірибелі тәлімгерлерден сабақ алуға мүмкіндік алғаны үшін алғыстарын білдірді.Кейбір жоғары сынып оқушылары тәжірибе олардың AI-ге болашақ мансап ретінде карауға және деректер ғылымын оқуға деген қызығушылығын арттырғанын атап өтті.

« of 8 »