20 қыркүйек 2024 ж.

ISSAI командасы NU ARC-2024 жыл сайынғы ғылыми конференциясының шеңберінде AI симпозиумында негізгі жобаларды ұсынды

2024 жылдың 20 қыркүйегінде NU ARC-2024 жыл сайынғы ғылыми конференциясы Назарбаев университетінде ұйымдастырылған жасанды интеллект бойынша шағын симпозиуммен жалғасты. Симпозиум “Қоғамдық игілік үшін жасанды интеллектті пайдалану” атты пленарлық отырыспен басталды, онда AI Singapore атқарушы төрағасының орынбасары және NUS AI институтының директоры профессор Мохан Канканхалли сөз сөйледі. Жетекші сарапшы AI in Health Challenge Grand Prize, AI Challenges, Global Challenge for Safe and Secure LLMs сияқты тақырыптарды қамтып, жасанды интеллект және генеративті AI модельдеріндегі әділдіктің маңыздылығын ашты. Сессия Назарбаев университетінің зерттеу қауымдастығы мен Ақылды жүйелер және жасанды интеллект институтының (ISSAI) командалары үшін қызықты болды.

Қоғамға әсер ету үшін ЖИ зерттеулеріне арналған параллель сессияға Назарбаев университетінің көрнекті баяндамашылары қатысты. Баяндамашылар арасында Медицина мектебінің профессоры, проф. Мэй Йен Чан және проф. Абдужаппар Гаипов, сондай-ақ Инженерлік және цифрлық ғылымдар мектебінің (SEDS NU) профессоры, проф. Ферхат Карача, проф. Сиамак Фазли және проф. Жанат Қаппасов болды. Олардың презентациялары жасанды интеллекттің қоғамға ықтимал артықшылықтары туралы зерттеулердің кең ауқымын қамтыды.

Сонымен қатар симпозиумда аудиторияның айтарлықтай назарын аударған генеративті ЖИ модельдеріне арналған панельдік сессия да қамтылды. Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің ақпараттық технологиялар кафедрасының меңгерушісі Мәдина Мансурова өз тәжірибесімен бөлісті. “Ұлттық ақпараттық технологиялар” АҚ деректер талдаушысы Әліби Жангелдин компанияның экожүйесі мен жобаларын таныстырды. Бұл сессияларда ұсынылған баяндамалар практикалық қолданулардан бастап генеративті модельдердің инновациялық саласына дейінгі жасанды интеллекттің әртүрлі аспектілерін кеңінен түсінгенін көрсетті.

Өнім және сыртқы байланыстар жөніндегі директордың орынбасары, аға деректер талдаушысы Мадина Абдрахманова, аға деректер талдаушысы Асқат Күздеуов, Soyle бас өнім менеджері Ұлжан Бисаринова, сондай-ақ деректер талдаушылары Рүстем Ешпанов пен Рахат Мейрамовты қамтитын Ақылды жүйелер және жасанды интеллект институтының (ISSAI) командасы өз жобаларын таныстырды.

Асқат Күздеуов “ISSAI Kaz-LLM жобасының мәртебесі: деректерді дайындау, модельді оқыту, қолдану” атты презентациясын жасап, деректерді жинау және дайындау, сондай-ақ Kaz-LLM іргелі моделін оқыту процесін егжей-тегжейлі сипаттады. Рүстем Ешпанов “Kaz-LLM: қазақ тіліндегі үлкен тілдік модельдерге арналған тесттер жиынтығы” тақырыбында презентация жасап, күрделі сөйлемдерді интерпретациялайтын тесттердің мысалдары арқылы әртүрлі үлкен тілдік модельдер арасындағы айырмашылықтарды түсіндірді. Рахат Мейрамов “Виртуалды аватарлар” туралы айтып, ISSAI-де әзірленген Umay цифрлы адамның прототипін және оның білім беру және басқа да салаларда қолданудың әлеуетті мүмкіндіктерін атап өтті.

Ұлжан Бисаринова Soyle өнімін таныстырып, оның қазақ, ағылшын, түрік және орыс тілдеріндегі мәтінді сөйленімге айналдыру және мәтінді мәтінге аудару функцияларын көрсетті. Мадина Абдрахманова “Қазақстанның су бассейндері үшін жасанды интеллекттің көмегімен жауын-шашын мен ағынды модельдеу” тақырыбында жұмысын таныстырды.

ISSAI панельдік сессиясы қатысушылардың көпшілігінің назарын аударды, соның ішінде NU ARC-2024 жыл сайынғы ғылыми конференциясының құрметті шақырылған спикерлері, профессор Андреас Кангелларис және профессор Мохан Канканхалли. Профессор Канканхалли Қазақстандағы жасанды интеллекттің дамуына ISSAI-ның қосқан үлесі туралы оң әсерлерімен бөлісіп, ұйымдастырушыларға мазмұнды және қызықты симпозиум үшін алғыс айтты.

« of 24 »