Стохастикалық эпидемиялық симуляторы халықаралық жаңалықтарда

Pharmiweb.com және European Pharmaceutical Manufacturer Magazine сияқты халықаралық жаңалықтар сайттары АЖЖИИ – стохастикалық эпидемиялықсимуляторы туралы мақалалар жазды. Олар өз мақалаларында симулятор қалай жұмыс істейді, эпидемиямен күрес үлкен деректердің маңыздылығын түсіндіреді және АЖЖИИ командасы симулятор сыналған үлгілеу түрлі сценарийлерін атап өтті.

Pharmiweb.com – фармацевтикалық және медициналық өнеркәсіпке байланысты соңғы оқиғалар туралы жаһандық жаңалықтарды көрсететін жаңалық порталы.

European Pharmaceutical Manufacturer Magazine – Еуропадағы фармацевтикалық және медициналық жаңалықтар мен фармацевтикалық өндірушілер үшін ақпарат ұсынылған онлайн журнал.

Жергілікті жаңалықтарда – Scientist.kz жергілікті және халықаралық ғылыми жаңалықтарды жария ететін ақпараттық порталы АЖЖИИ жобасы туралы толық жаңалық пост жазды.

Сонымен қатар, танымал жаңалықтар порталы Қазинформ Назарбаев Университеті Қазақстанда COVID-19жеңуге қалай көмектесетінінмақаласындасимулятор жобасын атап өтті.

Назарбаев Университетінің АЖЖИИ тобы Қазақстан Республикасы (ҚР) үшін эпидемиялық симуляторды жасады. Стимуляторда Қазақстан 17 қосылған түйіндердің (14 облыс және 3 республикалық маңызы бар қала) графигі түрінде ұсынылған, онда әрбір түйін жеке SEIR (сезгіш, ашулы, жұқпалы және қалпына келтірілген) эпидемиологиялық моделін жүргізеді. Симулятор әртүрлі сценарийлер негізінде аурудың таралуын көрсетеді, мысалы, түйінге түскендердің бастапқы саны, әсер етілетін тәуліктік карантин мөлшері, аймақтың ауруханадағы сыйымдылығы, ауыр инфекциялы өту деңгейіне тәуліктік инфекция және басқалар. Параметрлерді әр аймақ үшін реттеуге болады. Параметрлерге байланысты тренажер әртүрлі сценарийлер бойынша нәтиже бере алады және аурудың таралуын интерактивті картада көруге болады.

АЖЖИИ стимуляторды басқалар қолдана алатын, бейімдейтін және жетілдіре алатындай бірқатар видео оқулықтар дайындады. Қосымша ақпаратты жобаның негізгі веб-сайтынан алуға болады (http://test-test-issai.nu.edu.kz/episim/).