25 June 2021

AUA-NU 2021 шетелдік оқыту бағдарламасы

Ақылды жүйелер мен жасанды интеллект институтының командасы Азия университеттері альянсының (AUA) студенттеріне 2021 жылдың 24 және 25 маусымында дәрістер сериясын өткізді. Дәрістер сериясы AUA-nu 2021 шетелдік оқыту бағдарламасының бөлігі болды, ол қатысушыларды AUA мен Назарбаев Университетінің (НУ) өзара бастамасы бойынша ұйымдастырылған деректер ғылымы мен жасанды интеллекттің негізгі тұжырымдамаларымен таныстыруға бағытталған.

Қатысушылар AUA мүше университеттерінің көрнекті студенттері болды. Бағдарлама информатика, компьютерлік инженерия және деректер ғылымымен айналысатын бакалавриат студенттеріне бағытталған. Студенттер математикалық есептеулер, Ықтималдықтар теориясы, сызықтық алгебра және Python бағдарламалау негіздерін білуі керек еді.

24 маусымда ISSAI негізін қалаушы-директор проф. Атакан Варол іс-шараны ашып, ISSAI зерттеулері мен жобалары туралы айтты. Осыдан кейін ISSAI деректер талдаушысы Мұхамет Нұрпейісов Wi-Fi сигналдары негізінде үй ішінде локализация тақырыбында дәріс оқыды. Ол оқшаулау мақсаттары туралы айтып, осы жоба үшін деректердің қалай жиналғанын түсіндірді. Содан кейін деректер талдаушысы Мадина Абдрахманова студенттерге тиісті тапсырмалар берді, сондай-ақ үй-жайда локализация бойынша конкурс жариялады. Үздік нәтижелері бар үш Үздік студент профессор Варол қол қойған сертификаттармен марапатталды. Бұл студенттер болды:

Бірінші орын: Таринда Дилшан, Коломбо университеті
Екінші орын: Нурул Путри, Индонезия университеті
Үшінші орын: Тилара Эканаяке, Коломбо университеті

Келесі күні ISSAI деректер талдаушысы Ақнұр Қарабай бөлшектерге негізделген covid-19 эпидемиологиялық тренажері туралы дәріс оқыды. Акнур тренажердің архитектурасын түсіндіріп, оның қалай жұмыс істейтінін көрсетті. Кейін ол қатысушыларға бірнеше тапсырмалар берді, сонымен қатар бүкіл процестің орындалуын қадағалады. Тапсырмалардың мысалдарына әр жағдай үшін эпидемиялық қисықтарды бейнелейтін сынып бөлшектері функциясын жазу, бөлшектердің эпидемиялық күйін жаңартатын сынып бөлшектері функциясын жазу және т. б.

Жабылу рәсімін НУ проректоры Илесанми Адесида құрмет көрсетті. Проректор Адесида жасанды интеллект пен деректер ғылымының маңыздылығын атап өтіп, байқау жеңімпаздарын жариялады.